A new FT-IR process analyser is under its way!

03

Dec 2014

Lzinios.lt article about Steponavicius brothers

Posted by / in News /

Brolius traukia aukštosios technologijos

Nors dabar įtemptas metas, dr. Raimundas Steponavičius nesigaili Lietuvoje pradėjęs aukštųjų technologijų verslą. Nesvarbu, kuria linkme viskas pakryps, sugrįžėlis tikisi geriausių rezultatų ir yra laimingas, kad galėjo pabandyti realizuoti savo idėją, kirbėjusią ne vienus metus. Jei nebūtų pabandęs, tikriausiai graužtųsi visą gyvenimą.

Po daugiau nei penkerių metų, praleistų Jungtinėje Karalystėje, R. Steponavičius grįžo į Lietuvą ir su vyresniu broliu Mindaugu Steponavičiumi Vilniuje įsteigė aukštųjų technologijų įmonę „Sprana” – vienintelę mūsų šalyje kuriančią spektroskopinius analizatorius pramoniniams medžiagų srautams tirti.

TMP_001

„Spranos” steigėjai tęsia brolių tradiciją Lietuvoje. 2011 metais Augustinas, Kristijonas ir Dominykas Vizbarai įkūrė puslaidininkių technologijų įmonę „Brolis Semiconductors” ir siekia tapti pasauliniais lyderiais augindami sudėtingas epitaksines struktūras ir tiekdami unikalią produkciją pasaulinei elektronikos bei optoelektronikos rinkai. Nuo 1996 metų gyvuojanti lazerinės optikos, kristalų, lazerių ir optomechanikos įmonė „Altechna“ – brolių Gintauto, Alfredo ir Petro Šlekių imperija, parduodanti savo produkciją daugiau kaip 45 pasaulio šalyse.

Jų pavyzdžiu seka ir broliai Steponavičiai. Įmonės pavadinimui pasirinktas trumpinys „Sprana” (spectral process analysis – spektrinė procesų analizė) gana tiksliai nusako veiklos pobūdį. 2012 metais įsteigtos aukštųjų technologijų įmonės pagrindinė specializacijos sritis – šviesą sklaidančių terpių kiekybinė analizė ir charakterizavimas taikant molekulinės spektroskopijos metodus.

Parsivežta idėja

Iš Kėdainių kilęs 35 metų R. Steponavičius Klaipėdos universitete baigė chemijos inžinerijos bakalauro ir naftos chemijos magistro studijas. Dvejus metus dirbo inžinieriumi tuometinės „Mažeikių naftos” inovacijų skyriuje. Nusprendęs, kad trūksta matematinio procesų modeliavimo ir valdymo žinių, išvyko studijuoti į Jungtinę Karalystę. Niukaslo universitete Anglijoje baigė dar vieną magistrantūrą. Pažangiausiam studentui stojant į doktorantūrą dr. Sureshas Thennadilas pasiūlė dalyvauti didelio mokslinių tyrimų projekto konkurse. Jį laimėjęs R. Steponavičius kartu su dar keliais doktorantais įsitraukė į Europos Sąjungos (ES) finansuojamus analitinės spektroskopijos srities tyrimus. Grupės mokslinis vadovas dr. S. Thennadilas, paskatintas gerų tyrimų rezultatų, sumanė steigti vadinamąją pumpurinę taikomosios spektroskopijos įmonę Niukaslo universitete. Prisidėti kalbintas ir lietuvis. Tačiau galiausiai dr. S. Thennadilas atsisakė sumanymo, gavęs labai geras pareigas Stratklaido universitete Škotijoje. Taikomosios spektroskopijos idėją perėmė dr. R. Steponavičius, iki šiol palaikantis bičiuliškus ryšius su buvusiu vadovu.

Niukaslo universiteto absolventas grįžo į Lietuvą su visa šeima. Iš Nidos kilusi žmona Emilija po dizaino bakalauro studijų Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos filiale baigė dizaino magistrantūrą Nortumbrijos universitete Niukasle. Auga du sūnūs. Septynerių metų Kajus eina į pirmą klasę. Jaunėliui Herkui Margiriui – treji.

TMP_003

Nuo vienetinio prototipo

Taikomosios spektroskopijos srityje dirba daug pasaulio tyrėjų ir didelių įmonių. Konkurencija, pasak R. Steponavičiaus, kunkuliuoja. Lietuvos įmonei, nors ir radusiai savo nišą, nedidelę specifinę sritį, bus nelengva įsiskverbti į užsienio rinkas. Būtent į jas bus orientuota beveik visa „Spranos” produkcija, nes mūsų šalies rinka – tiesiog per maža. Tačiau dėl pirmojo spektroskopinio analizatoriaus sutarta su viena įmone Lietuvoje. Jis turėtų būti baigtas ateinančių metų pradžioje. Prietaiso, kuris tiksliai matuoja cheminių junginių koncentraciją pramoniniuose srautuose, poreikis pasaulinėje rinkoje taip pat labai didelis.

„Klientų užsakymai skamba maždaug taip: ar galėtume sukurti analizatorių, kuriuo būtų galima matuoti vienokių ar kitokių cheminių medžiagų sudėtį ir koncentraciją. Mes lendame į laboratoriją ir atliekame mokslinius tyrimus, – apie verslo pradžią pasakojo dr. R. Steponavičius. – Kol kas vykdome individualius užsakymus ir kuriame konkrečiai užsakovui pritaikytus specifinius analizatorius. Tačiau labai viliamės, kad pasisekus vienam ar kitam produktui galėsime pradėti serijinę gamybą. Toks mūsų tikslas – gaminti spektroskopinius analizatorius dešimtimis, o gal ir šimtais vienetų. Žinoma, viskas prasideda nuo vienetinio prototipo. Jei jis pasiteisina, klientas juo patenkintas, galime mėginti kurti kopijas ir masiškiau paleisti į rinką, išpopuliarinti ir parduoti. Nedaug liko, bet iki šiol dar nepriėjome stadijos, kai galėtume pasakyti, kad pirmasis mūsų sukurtas produktas galutinai baigtas, patikrintas ir puikiausiai veikia.”

Kelias per kopas

Tokiu periodu, kai pajamų dar negaunama, tik investuojama, „Spranos” komandoje dirba trys pagrindiniai tyrėjai, du daktarai ir viena magistrantė, du programuotojai, elektronikos specialistas. Aukštųjų technologijų įmonės direktorius – 37 metų M. Steponavičius, Klaipėdos universitete baigęs politologijos ir viešojo administravimo studijas. Anksčiau jo įkurtoje verslo konsultavimo įmonėje „Imperatum” trejus metus, tik grįžęs iš Jungtinės Karalystės, dirbo ir brolis R. Steponavičius. Tačiau sugrįžėliui visą laiką kirbėjo mintis steigti aukštųjų technologijų įmonę taikomosios spektroskopijos srityje ir ieškota galimybių pradėti tokį verslą.

„Sprana” startavo, kai pavyko pritraukti investicijų ir laimėti du didelius ES projektus. Tarp investuotojų – lazerinės optikos, kristalų, lazerių ir optomechanikos įmonė „Altechna”. Ji padėjo startuoti ir yra „Spranos” dalininkė. Laboratorijoje supirkta labai brangi mokslinė įranga, prietaisai, kainuojantys po 300 – 400 tūkst. litų, o statinės ir dinaminės šviesos sklaidos tyrimų sistema, vienintelė tokia Lietuvoje ir aplinkinėse šalyse, – net pusę milijono.

Ar nepaseno parsivežta verslo idėja? R. Steponavičius patikino, kad taikomoji spetroskopija – auganti, gyvybinga sritis, ir taikymo galimybių yra apstu. Pasentų nebent idėja sukurti konkretų produktą, tačiau spektroskopiniai analizatoriai kuriami atsižvelgiant į pramonės įmonių poreikius ir iškylančias problemas, kad molekulinės spektroskopijos metodais atliktų kiekybinę ir kokybinę konkrečių cheminių medžiagų analizę.

“Aukštųjų technologijų srityje pradėti verslą be galo sunku. Nuo starto iki pirmųjų pajamų – ilgas ir sudėtingas kelias per kopas, – vaizdingai padėtį apibūdino vienas „Spranos” steigėjų. – Nors Lietuvoje sąlygos startuoti tikrai geros. Galima pritraukti investicijų ir lengviau laimėti ES paramą nei, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ar kitoje Vakarų Europos šalyje, nes ten tiesiog didesnė konkurencija. Lietuvoje yra gerai parengtų specialistų, jaunų, entuziastingų, norinčių dirbti, ir aukštos kvalifikacijos darbo jėga – kur kas pigesnė, palyginti su Vakarų Europos šalimis. Galime sukurti labai konkurencingus produktus, tačiau yra ir rizikos išeiti į pasaulinę rinką – ar mūsų spektroskopiniai analizatoriai bus joje paklausūs.”

Dr. R. Steponavičius neslėpė, kad planavo kur kas anksčiau pristatyti pirmuosius produktus, bet kūrybinis procesas labai nenuspėjamas. Norėtų, kad viskas eitųsi greičiau, tačiau vis atsiranda, ką būtų galima patobulinti. Tokios gyvenimo pamokos, ir jauna komanda pluša neskaičiuodama valandų ir negailėdama jėgų. Nors dar ankstyvas etapas, „Spranos” steigėjai jau dalyvavo keliose tarptautinėse parodose – žvalgosi, tyrinėja rinką.

Autorė: Milda KNIEŽAITĖ 

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Mokslas-ir-svietimas/brolius-traukia-aukstosios-technologijos/192348

Please select the social network you want to share this page with:

We like you too :)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec tincidunt dapibus dui, necimas condimentum ante auctor vitae. Praesent id magna eget libero consequat mollis.

SIMILAR POSTS